امروز: سه شنبه, ۰۱ تیر ۱۴۰۰
کد خبر: 3539
تاریخ انتشار: شنبه, ۰۴ آذر ۱۳۹۶ ۰۹:۳۸
دسته: اخبار شهر
پرینت
ایمیل

دومین جشنواره زعفران ازان برگزار شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دومین جشنواره زعفران در روستای ازان بخش میمه برگزار شد .

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت : این ششمین جشنواره گردشگری در بخش میمه است و این رویدادها میتواند در توسعه گردشگری موثر باشد .

فریدون الهیاری گفت : کمک به توسعه روستایی ، فراهم آوردن زمینه اشتغال در روستا و ترویج جایگزینی کشت زعفران بعنوان محصول کم آب و نیز ارتقاء سطح کیفی و کمی زعفران روستای ازان از اهداف اصلی این جشنواره بود .

وی افزود : شناساندن مناطق بکر و پتانسیل های گردشگری این منطقه  از دیگر اهداف برگزاری جشنواره بود .

مدیرکل میراث فرهنگی استان خاطر نشان کرد: در استان اصفهان به کشت زعفران بعنوان یک میراث ملی نگاه می شود ، زیرا در گذشته زعفران اصفهان شهرت فراوان داشته ، اما در چند دهه اخیر متاسفانه این کشت بصورت جدی دنبال نشده بود و تصور آن میشد که زعفران ارتباطی به اصفهان ندارد ، اما برگزاری این رویداد به احیای این کشت و استفاده از این فرصت توجه ویژه شد .

وی با اشاره به وجود 200  اقامتگاه بومگردی در استان اصفهان افزود : بومگردی ها در پهنه استان اصفهان گسترش پیدا کرده اند و این میتواند به توسعه متوازن ، پویایی اقتصاد و گسترش و توسعه اشتغال در مناطق کمتر توسعه یافته کمک کند.

رییس جهاد کشاورزی میمه هم گفت : در بخش میمه حدود 60 هکتار زمین کشاورزی ، زیر کشت زعفران قرار دارد که امسال بیش از 250 کیلو گرم طلای سرخ از این زمینها برداشت شد .

علیرضا سالم با اشاره به کیفیت بالای زعفران تولید شده در ازان افزود  : خاک حاصلخیز و برداشت آب از قنوات برای آبیاری زعفران‌، کیفیت زعفران تولید شده در این روستا را افزایش داده و بر اساس آنالیزی که روی زعفران این منطقه انجام شده درصد خلوص آن بالای ۸۶ درصد و از لحاظ عطر و بو بسیار برتر از دیگر محصولات موجود در بازار است.

در این جشنواره یک روزه غرفه های صنایع دستی ، غذاهای محلی ، زعفران و مشتقات و انواع دمنوش های گیاهی میزبان 2هزار و پانصد نفر شرکت کننده از سراسر استان اصفهان در این برنامه بودند .

این جشنواره با اجرای برنامه های شاد ، لحظاتی خوبی را برای میهمانان ایجاد کرد .

عرضه محصولات خانگی و غذاهای محلی از حواشی پر طرفدار این جشنواره یک روزه بود .

روستای زیارتی «ازان» واقع در 4 کیلومتری مرکز بخش میمه و مرقد امامزاده «سیده الصالحه خاتون» بنت موسی بن جعفر (ع) در این روستا واقع شده است .

بازدید: 1277

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید


تلگرام

حاضرین در سایت

ما 55 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار و اطلاعات :
بازدید کل : ۱,۰۷۲,۷۹۰ نفر
حاضرین آنلاین : ۵۵ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۶۱ مورد
اخبار امروز : ۰ مورد