امروز: سه شنبه, ۰۸ مهر ۱۳۹۹
کد خبر: 3128
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ ۱۳:۳۵
28 اردیبهشت

روز جهانی موزه ها

روز جهاني موزه - گسترش موزه هاي دنيا و همكاري همه جانبه ي علمي ، فرهنگي و صنعتي، در جهت دستيابي به اهداف فرهنگي از طريق هماهنگ ساختن اقدامات بين المللي و تدوين برنامه هايي مؤثر است كه داراي خطوط اساسي همكاري مشترك و دو جانبه بين مردم و موزه ها در سطح جهاني باشد .

 بر اساس همين عقيده،در قطعنامه ي شماره ي پنج ِ دوازدهمين مجمع عمومي كميته ي بين المللي موزه ها ايكوم (ICOM) كه در 28 مه 1977 ميلادي درمسكو برپا شد ، روز 18 مه برابر با 28 ارديبهشت به عنوان روز جهاني موزه ها اعلام شد  و از آن سال در روز جهاني موزه درهمه ي كشورهاي عضو ، مراسمي به مورد اجرا گذاشته مي شود.

سال 1394 با شعار موزه ها براي جامعه اي پايدارنام گرفته است. كه با بيانيه ايكوم ونامگذاري اين شعار مي تواند فرصت مغتنمي براي بازانديشي در آن و نسبت موزه هاي ايران با اين شعار باشد.يكي از چالشهاي معاصر بشريت انطباق با روشهاي جديدوتوسعه پيدا كردن با محدوديتهاي طبيعت جهت ادامه زندگي است.اين گذر به سمت جامعه اي پايدار ،نيازمند روشهاي جديد وتفكر وعمل است.موزه هادراين گذار نقش كليدي را در ترويج توسعه پايدار وخدمت به عنوان بهترين آزمايشگاهها براي واقعي ترين شيوه ها بازي مي كند.

موضوع موزه براي يك جامعه پايدار ،نقش موزه ها را در بالا بردن آگاهي عمومي نياز يك جامعه صورت مي گيرد.موزه ها به عنوان آموزش دهنده وميانجي فرهنگ بيش ازپيش در ارائه تعريف توسعه پايدار واجرايي كردن اين تعريف نقشي حياتي را ايفا مي كنند.موزه بايد حافظ وتضمين كننده حيات ميراث فرهنگي در برابر مخاطرات طبيعي وانساني باشندوكار موزه ها به واسطه آموزش ونمايشگاهها مي تواند در ايجاد جامعه اي پايدار مؤثر باشد.مابايد تمام تلاش خود را مصروف آن سازيم كه موزه ها موتور محرك توسعه پايدار جهاني باشند.

روز بين المللي موزه ها در سال 1977 به ثبت رسده است تا اگاهي عموم را نسبت به نقش موزه ها در توسعه جامعه افزايش دهدواين روز با استقبال گسترده اي روبرو شده ودر سال 2015 بيش از 35000 موزه را در 145 كشور جهان گردهم مي آورد.

 در روز جهاني موزه "28 ارديبهشت" بازديد از موزه ها در تمامي نقاط کشور براي عموم مردم رايگان است.

تعريف موزه:

بر مبناي تعريفي كه" ايكوم "از موزه مي دهد ، موزه عبارت است از مكان گردآوري ، نگهداري ، مطالعه ، بررسي كردن و به نمايش گذاشتن نعمتهاي فرهنگي يا طبيعي به منظور آموزش ، پژوهش و ارزش دادن به اين مجموعه ها و لذت بردن از آنها .

معناي لغوي و اصطلاحي موزه:

نام موزه از لغت فرانسوي  Musee گرفته شده و به معني مكاني است كه مجموعه بزرگي از آثار باستاني و صنعتي و چيزهاي گرانبها را درآن به  معرض نمايش مي گذارند و دانشمندان ، پژوهشگران ، هنرمندان و... از آن استفاده مي كنند. كلمه موزه را فرانسويان از لغت يوناني گرفته اند . موزه نام تپه اي در آتن بود كه در آن عبادتگاهي براي موزه ( الهه يوناني ) قرار داشت.

امروزه در كشورهاي مختلف جهان موزه هاي متعدد آثار باستاني، مردم شناسي، طبيعي، حيوانات ، وحوش و ... ، مجموعه ي تاريخي آن كشورها را بازگو مي كند. فرهنگ و تمدن هر قوم و ملتي از طريق اشياء و وسايلي كه در موزه ها جمع آوري شده ، شناخته مي شود. يكي از راههاي شناخت اقوام گذشته و آشنايي با نحوه ي زندگي آنها ، از طريق موزه ها به دانش آموزان و دانشجويان آموزش داده مي شود.

 تاريخچه موزه:

پژوهشگران و متخصصان موزه داري ، به دنبال ريشه يابي واژه ي موزه به مبداء هلني * بسنده كرده و تاريخ موزه و تاريخگذاري اين پديده را اين گونه تعريف كرده اند :

معبد خدايان هنر شعر و موسيقي كه بر فراز تپه اي در آتن قرار داشت ، نخستين موزه اي است كه در تاريخ موزه ها از آن نام برده مي شود و موزه آشمولين در شهر آكسفورد ، نخستين موزه اي است كه آثار مشرق زمين را در خود محفوظ نگه داشته است.

بازدید: 1363

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید


تلگرام

حاضرین در سایت

ما 51 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار و اطلاعات :
بازدید کل : ۹۵۴,۴۴۵ نفر
حاضرین آنلاین : ۵۱ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۲۰ مورد
اخبار امروز : ۰ مورد