امروز: جمعه, ۱۵ فروردين ۱۳۹۹
کد خبر: 3046
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ ۰۸:۵۰
ابداع يك طراح انگليسي

طرح فرش ميمه؛مد لباس روز در اروپا

تاريخچه قالي بافي در ايران در آغاز در ميان قبايل چادر نشيني پديدار گشت که عمده کارشان گله داري بوده است . اينان پوست گوسفند را بجاي زيرانداز چادر و همچنين بصورت پوستين براي پوشش تن خويش بکار مي بردند و بتدريج به شستن پشم و بافتن آن پرداختند و مهارت و تنوعي در کار بدست آوردند تا اينکه سرانجام قالي را اختراع کردند

بدين سان قاليچه پشمي که زيراندازي کوچک با رنگ آميزي دل انگيز بود جايگزين پوست شد بافتن قاليچه طي نسلها در ميان چادرنشينان رو به گسترش و تکامل نهاد تا اينکه گروههاي مختلف عشاير در روستاها و سپس شهرها مستقر گشتند و در خانه هاي وسيع تري جاي رفتند در اين شرايط نياز به قاليهاي بزرگتر احساس گرديد.

مسعود ميرزا پسر ارشد ناصر الدين شاه ( ظل السلطان ) در کتاب خاطرات خود در مورد قالي و قالي بافي در اين شهر آورده است:
" قالي هاي مشهور معروف خوب ايران را در عهد صفويه در اين قصبه مي بافتند . امروز چون عنقا هيچ اسمي از او نيست حتي قاليهاي بد هم نمي بافند. کسي هم نيست که آنها را تشويق کند به اين کار.

در زمان قاجاريه ، دوره احياء مجدد قاليبافي ، براي اولين بار توسط مرحوم صدر الاسلام شهيدي در سال 1280 يک دار قالي بافي در يكي از محله هاي ميمه بر پا شد . در آن زمان تنها فرد قاليباف خود مرحوم شهيدي بود که قالي را با نقشه هاي گل فرنگ مي بافت و به سفارت انگلستان مي فروخت.

امروزه فرش ميمه به عنوان مد روز كشورهاي اروپايي به ويژه انگليس مورد توجه طراحان لباس ، مبلمان خانگي و غيره مي باشد. چه بهتر كه طراحان ايراني نيز از اين طرح حمايت وي‍ژه اي داشته باشند تا ضمن ايجاد اشتغال، باعث رونق صادرات شوند.

شما مي توانيد با جستجوي واژه ي MEY MEH در سايت گوگل تصاوير بيشتري ببينيد و از اين هنر تاريخي لذت ببريد.

 

منبع: http://www.houseofhackney.com/collections/mey-meh.html
بازدید: 2316

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید


تلگرام

حاضرین در سایت

ما 49 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار و اطلاعات :
بازدید کل : ۸۸۰,۶۸۹ نفر
حاضرین آنلاین : ۴۹ نفر
تعداد کل اخبار : ۷۷۷ مورد
اخبار امروز : ۰ مورد